головна сторінка
 
зворотній зв'язок
 
мапа сайту
 
Тел +38 (0352) 28 51 92
Факс +38 (0352) 28 51 92
 
Українська (Україна) Русский (Россия) English (UK)
Четвер, 20 березня 2014 10:13

Лист голові ОДА

Голові

Тернопільської обласної державної адміністрації

п.Сиротюку О.М.

Шановний Олеже Мирославовичу!

“Тернопільський радіозавод “Оріон” заснований 9 березня 1982 року наказом Міністерства засобів зв’язку СРСР про створення Тернопільського радіозаводу як самостійного підприємства. В 1992 році Тернопільське виробниче об’єднання “Оріон” було передане в підпорядковання Міністерству машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України.

Відповідно до ст.14 Закону України “Про приватизацію державного майна” в 1998 році було створене Відкрите акціонерне товариство “Тернопільський радіозавод “Оріон” – скорочена назва – ВАТ “ТРЗ “Оріон” (наказ Фонду Держмайна України №51-АТ від 21.10.1998 р.), яке в 2011 році перейменовано в Публічне акціонерне товариство “Тернопільський радіозавод “Оріон”.

ПАТ “ТРЗ “Оріон” включено до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і віднесене до державного сектору економіки.

Основна спеціалізація ПАТ “ТРЗ “Оріон” – виробництво систем УКХ-радіозв’язку в діапазонах 30-75,999, 146-174 та 400-470 МГц, для Міноборони, силових відомств та різних галузей народного господарства.

Продукція публічного акціонерного товариства “Тернопільський радіозавод “Оріон” відзначається підвищеними вимогами до параметрів: ударостійкості, пилозахищеності, вологозахищеності, розширеному робочому діапазоні температур. Наші радіостанції проходять серії випробувань і тренувань, під час яких моделюється багаторічний режим роботи в цих умовах.

Підприємство володіє власним науковим та конструкторським потенціалом: всі розробки проводяться висококваліфікованими спеціалістами конструкторського відділу; всі станції, що випускаються на підприємстві є продуктом власного виробництва ( від задуму – до виготовлення оснастки та виробництва кінцевого продукту).

Номенклатуру виробів ПАТ “ТРЗ “Оріон” на сьогодні складають:

 • Засоби зв’язку спеціального призначення, в діапазоні 30-75,999 МГц, для бронетехніки.
 • Комплекс засобів радіозв’язку “Оріон” для залізниці (стаціонарні, лінійні, локомотивні радіостанції).
 • Комплекс засобів радіозв’язку для силових структур “ОРІОН-С” діапазону 146-174 (400-470) МГц (радіоретранслятори, стаціонарні, автомобільні, носивні та приховано-носивні радіостанції).
 • Комплекс засобів радіозв’язку “Оріон” народногосподарського призначення діапазону 33-57 (146-174)МГц (стаціонарні, автомобільні, носимі радіостанції).
 • Виробництво електричного освітлювального устатковання (електролюмінісцентних ламп, ламп із галогеновими та світлодіодними пальниками ) .

Основними споживачами засобів зв’язку для бронетехніки на зовнішньому ринку є: Єгипет, В’єтнам, Пакистан, Індія, Ємен, Грузія, Азербайджан, Болгарія, Білорусь, Латвія, Молдавія, Росія. ПАТ “ТРЗ “Оріон” експортує засоби радіозв’язку спеціального призначення та засоби радіозв’язку для силових структур як самостійно, так і за допомогою фірм-спецекспортерів.

На внутрішньому ринку спостерігається тимчасове зменшення обсягів поставок засобів зв’язку для військової техніки ремонтним заводам. Основними споживачами є Львівський, Київський, Миколаївський, Харківський, Житомирський, Шепетівський ремонтні заводи, ДП “Завод ім. Малишева” та Міністерство оборони України.

Основними споживачами засобів радіозв’язку для силових структур є: Служба безпеки України, Міністерство Внутрішніх справ, Міністерство оборони, Державна прикордонна служба.

На ринку засобів радіозв’язку для залізниці основними споживачами є: Укрзалізниця, Білоруська залізниця, Російська залізниця, Прибалтійська залізниця, підприємства, що володіють під’їзними шляхами до залізниці.

Надзвичайно актуальним є напрямок виробництва енергозберігаючих ламп, виробництво яких, спільно з ПАТ “Іскра” (м.Львів), розпочалося на ПАТ “ТРЗ “Оріон” у 2011 році. Постійний ріст цін на енергоносії, заборона країн Європи на використання ламп розжарювання, стимулює освоєння новітніх сучасних енергозберігаючих технологій. Освоєння виробництва електролюмінісцентних ламп, ламп із галогеновими та світлодіодними пальниками є надзвичайно перспективним для підприємства та дозволить значно наростити об’єми випуску товарної продукції.

За останні два роки випущено електролюмінісцентних ламп на суму 12,5 млн.грн.

Протягом останніх років проводяться роботи по освоєнню ринку послуг, що можуть надавати різні підрозділи підприємства, а також випуск нової непрофільної продукції. За 2013 рік об’єм випуску непрофільної продукції та послуг становив 1,2 млн.грн.

За останні два роки реалізовано продукції на суму 78,8 млн.грн., в тому числі на експорт – 27,3 млн.грн. або 34,6% від загальної реалізації.

На діяльність підприємства в 2013 році негативно вплинула фінансова криза, що в свою чергу призвело до недостатності власних обігових коштів та відсутності коштів у споживачів нашої продукції ,через що обсяги виробництва товарної продукції та її реалізації знизились майже в 2 рази в порівнянні з 2012 роком.

Середньооблікова чисельність працівників за 2013 рік складає 648 чоловік. Середня заробітна плата працівників в ЕПЗ за 2013 рік становила 2529грн. і зросла в порівнянні з 2012 роком на 7,4%.

Правлінням товариства приймалися всі можливі міри по покращенню ситуації на підприємстві, були підготовленні та направленні від імені голови ОДА листи до керівників міністерств та відомств (Голови Державної митної служби України, Голови Державної прикордонної служби України, Голови Державного комітету лісового господарства України, Голови Служби безпеки України, Міністра внутрішніх справ України), Президента України та Уряду з проханням посприяти у вирішенні питаннь по отриманню державного замовлення. На жаль, наші звернення залишились без відповіді.

Враховуючи те, що 96,13% акцій товариства належать державі, на сьогоднішній день не доведено підприємству державного замовлення для потреб силових структур України. Через політичну нестабільність в державі інозамовники нашої продукції також зволікають із заключенням контрактів.

На даний час, через відсутність коштів у споживачів товариство немає можливості завершити діючі контракти на суму 30,4 млн.грн.

Проектом плану виробництва на 2014 рік передбачено випуск товарної продукції на суму 54,0 млн.грн.

Для виконання плану виробництва ведуться переговори по укладанню договорів з:

 • Державним підприємством “Радіоприлад”, м.Запоріжжя - 10,0 млн. грн.;
 • Державна прикордонна служба України - 3,0 млн.грн.;
 • ТОВ “Тяжмашкомлект”, ТОВ “ Транспромгруп”(для потреб “Укрзалізниці“)- 14,0 млн.грн.
 • СБУ, МВС України - 1,0 млн.грн.;
 • заводи по ремонту бронетанкової техніки та інші підриємства - 5,0 млн. грн.;
 • “Бхарат Електронікс”, Індія - 7,0 млн.грн.;
 • Державна компанія “Укрспецекспорт” - 9,0 млн.грн. ;
 • Публічне акціонерне товариство “ Іскра” , м.Львів - 8,0 млн. грн.

Виконання контрактів є гарантією забезпечення роботою працівників підприємства до кінця року і своєчасної виплати заробітної плати, а також сплату податків до бюджету та цільових фондів.

Правління ПАТ “ТРЗ “Оріон“ неодноразово подавало пропозиції щодо вирішення проблемних питань, які спричиняють уповільнення темпів зростання виробництва продукції та покращення фінансово-економічного стану підприємства, які залишаються актуальними на сьогоднішній день:

1. Міністерству промислової політики спільно з зацікавленими відомствами розробити концепцію розвитку системи сучасного радіозв’язку для потреб органів державного управління, максимально залучаючи до розробки і виробництва українських виробників та вирішити питання цільового фінансування на проведення дослідно-конструкторських робіт .

2. Забезпечити доведення державного оборонного замовлення до державних підприємств та підприємств у статутному капіталі яких державна частка становить понад 50 відсотків.

3. Передбачити на державному рівні пільгове фінансування підприємств – виробників вітчизняної продукції для виконання державних замовлень.

4. Відмовитись від процедури закупок через тендери і перейти до процедури закупки у єдиного виробника для підприємств, які є єдиним виробником даної продукції в Україні.

5. Відмінити, або спростити процедуру надання Державною службою експортного контролю України індивідуальних висновків на реалізацію військової продукції власного виробництва на експорт.

6. Посприяти у наданні повноважень на право самостійного здійснення експортно-імпортних операцій військової техніки власного виробництва (без посередників).

7. При закупівлях імпортних засобів озброєнь проводити політику передачі новітніх технологій українським виробникам, з можливістю виготолення їх українськими підприємствами.

8. Скасувати (призупинити) нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату податків та платежів при наявності заборгованості виробникам продукції підприємствами споживачами, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.

9. Визначити перелік питань, які повинні погоджуватись Прем’єр - Міністром України, згідно постанови Кабінету Міністрів від 29 березня 2010 року № 297 ( погодження рішень наглядових рад товариств приймаються особисто Прем‘єр-Міністром України або першим віце-прем‘єром) та спростити процедуру погодження завдань на голосування представникам держави на загальні збори та наглядові ради акціонерних товариств у статутному капіталі яких державна частка становить понад 50 відсотків.

10. Для завантаження виробничих потужностей підприємств області сформувати портфель замовлень в потребі продукції (виробів) підприємств і організацій та розмістити дану інформацію на загальнодоступному інтернет- сайті.

11. Управлінню освіти при формуванні навчального процесу враховувати потреби підприємств в дефіцитних робочих професіях, для чого створити координаційний орган по вивченню потреб підприємств. На даний час на підприємствах не вистачає робочих кадрів з різних професій (гальваніки, ливарники, електрозварювальники, електромонтери з ремонту та обслуговування обладнання і інші).

12. Для ознайомлення з виробами підприємств області, для їх реклами та успішного просування на ринок організувати постійно діючу виставку-ярмарок.

З повагою,

Голова правління Я.Карпик